Bazylika św. Franciszka z Asyżu


pl. Wszystkich Świętych 5


Kraków

8 sierpnia2019


20:00


WSTĘP WOLNY

Psalmy Pokutne Orlando di Lasso


Psalmy Pokutne Orlando di Lasso należą do jednych z najbardziej znanych prac z bogatego dorobku kompozytora. Cykl, na który składa się 7 psalmów, powstał ok. 1560 r. w Monachium dla księcia Albrechta. Każdy z nich jest przeznaczony na 5 głosów, przy czym niektóre wersy zostały opracowane dwu-, trzy-, bądź czterogłosowo. Wszystkie utwory z cyklu kończą się sześciogłosową doksologią. Psalmy zostały skomponowane według porządku tonalnego.
Współcześni kompozytorowi krytycy mieli określać Psalmy Pokutne mianem bogatych w ekspresję, a jednocześnie poważnych i skromnych.
Podczas koncertu usłyszymy cztery utwory z cyklu: pierwszy (Ps 6 Nie karć mnie, Panie), czwarty (Ps 51 Zmiłuj się nade mną, Boże), szósty (Ps 130 Z głębokości wołam do Ciebie, Panie) i siódmy (Ps 143 Usłysz, o Panie, moją modlitwę).

Program koncentruje się wokół twórczości sakralnej Claudio Monteverdiego, zwłaszcza tej związanej z cyklem Selva morale e spirituale. Muzykę arcymistrza z Wenecji uzupełnią utwory instrumentalne twórców mu współczesnych: Giovanniego Girolamo Kapspergera, Tarquinio Meruli i Giovanniego Marii Trabaci. Szczególne miejsce przyznajemy Kapspergerowi, który w swoim czasie uważany był za następcę Monteverdiego, a dziś, po latach zapomnienia, powraca do łask.