Drodzy Przyjaciele Musica Divina!

Z przykrością przyjęliśmy rozstrzygnięcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o nie przyznaniu naszemu festiwalowi dotacji w programie „Muzyka”.

Po trzech latach wytrwałego budowania marki festiwalu, świetnych relacji z instytucjami publicznymi, z artystami, a nade wszystko z naszą wspaniałą publicznością, przyszedł taki moment, w którym (przynajmniej na razie) zostaliśmy sami – bez wsparcia Miasta Krakowa, bez wsparcia Ministerstwa Kultury i z kilkoma znakami zapytania w innych miejscach.

Staramy się zrozumieć pogarszającą się co roku ocenę merytoryczną, strategiczną i organizacyjną naszych działań, ale wydaje się, że taka analiza pozbawiona jest większego sensu. Każdy kto uważnie przyjrzy się wynikom i sposobowi rozdzielania pieniędzy publicznych wyciągnie swoje wnioski.

Wybór przed jakim stajemy jest radykalny: albo wziąć tę ministerialną diagnozę do siebie – załamać się i poddać, albo zawalczyć o pierwszy w Polsce festiwal finansowany społecznie – przez Patronów Musica Divina. O festiwal, o którego programie zadecyduje jego publiczność, wyznacznikiem będzie poziom artystyczny, a jego rozwój będzie oparty o stabilne i przewidywalne podstawy. Zawalczyć o jasne reguły gry. To może być nasz wspólny festiwal – na naszych warunkach, z ogromnymi artystycznymi ambicjami i bez konieczności dokonywania okolicznościowych programowych ustępstw.

Zdecydowaliśmy się wybrać to drugie rozwiązanie. Złożyliśmy odwołanie od decyzji MKDNiS, na którego rezultaty przyjdzie nam poczekać kilkanaście dni. Niezależnie od jego wyniku wraz z całym zespołem deklarujemy chęć zawalczenia o przyszłość Musica Divina.
Dlatego serdecznie prosimy Was o wsparcie w tym niewątpliwie bardzo ambitnym planie zbudowania alternatywy dla finansowania wartościowej kultury ze środków publicznych. Dołożymy wszelkich starań, by spełniać nasze wspólne muzyczne marzenia i zrealizować coś, co nie udało się jeszcze nikomu. Jesteśmy pewni, że stać nas na to i że przy Waszym udziale warto podjąć nawet najtrudniejsze wyzwanie.

Do dzisiaj zaufało nam już 36 osób, które dołączyły do grona dumnych Patronów Musica Divina! Z całego serca zapraszam również Ciebie! Spełnijmy marzenia i nie dajmy się złamać!

Więcej o idei stojącej za festiwalem społecznym, misji Fundacji i Festiwalu, a także po prostu o tym jakie korzyści płyną z obcowania z muzyką sakralną i jak jej słuchać opowiem w Dobrej rozmowie wraz z Tomaszem Samołykiem. Już dziś serdecznie zapraszam! Emisja na kanale YouTube „Tomasz Samołyk26 kwietnia.