Ensemble Organum
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

fot. Piotr Łysakowski
Założony przez Marcela Pérèsa w 1982 roku w opactwie Senanque, Ensemble Organum zmierzył się z większością europejskich repertuarów średniowiecznych, kluczowych dla rozwoju muzyki od VI wieku. Niezliczone koncerty w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, nagranie około trzydziestu płyt CD oraz częste występy w radiu i telewizji sprawiły, że Ensemble Organum odegrało decydującą rolę w odrodzeniu muzyki średniowiecznej, ujawniając ogromną różnorodność dziedzictwa muzycznego Europy. W 2001 zespół przeniósł się do dawnego opactwa Moissac, gdzie powstało centrum badań nad muzyką dawną – CIRMA (Centre Itinerant de Recherche sur les Musiques Anciennes).
Poza walorami estetycznymi, wykonania Ensemble Organum zostały opracowane z myślą o podejściu interdyscyplinarnym, aby uczynić z muzyki ważne narzędzie w refleksji nad historią ludzkiej mentalności. Zespół proponuje nowe podejście do przeszłości, umieszczając ponowne odkrywanie i aktualizację muzyki dawnej w sercu wielkich społeczno-kulturowych trendów współczesnego świata.
Codex Callixtinus –Ad secundas vesperas Beati Jacobi
23 września 2023 | 20:30
Bazylika Trójcy Świętej w Krakowie
fot. Piotr Łysakowski
Adrian Sîrbu
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

Adrian Sîrbu – studiował teologię prawosławną, filozofię chrześcijańską i muzykę bizantyjską. Był uczniem prof. Lykourgosa Angelopoulosa, Archona Protopsaltesa Archidiecezji Konstantynopolitańskiej.
Jako dyrygent założonego w 1997 roku Chóru BYZANTION Adrian Sîrbu brał udział w licznych festiwalach, międzynarodowych sympozjach i trasach koncertowych w całej Europie, uczestniczył również w nabożeństwach świątecznych na górze Athos. Wydał 13 albumów z muzyką bizantyjską i kolędami. Od 2004 jest członkiem Greckiego Chóru Bizantyjskiego (Ateny), a od 2010 śpiewa również z Graindelavoix (Belgia).
Sîrbu rozwija działalność badawczą, publikując w czasopismach specjalistycznych oraz tłumacząc z języka greckiego na rumuński wiele książek poświęconych muzyce. Prowadzi i koordynuje międzynarodowe kursy mistrzowskie śpiewu bizantyjskiego na Uniwersytecie Artystycznym w Jassach.
Od 2009 roku jest młodszym asystentem pedagogicznym na Wydziale Muzyki Religijnej Uniwersytetu Artystycznego „George Enescu” w Jassach, a także prezesem Fundacji Kultury „Byzantion” w Jassach.
Nieszpory na święto Zaśnięcia NMP w prawosławnym rycie bizantyjskim
5 sierpnia 2023 | 20:30
Bazylika Trójcy Świętej
Byzantion
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

Chór Byzantion, założony w 1997 roku, obecnie działa w Iasi w Rumunii, z błogosławieństwem Jego Eminencji Teofana, Metropolity Mołdawii i Bukowiny oraz pod auspicjami Uniwersytetu Artystycznego „George Enescu” Iasi.
Od momentu założenia chór intensywnie koncertuje m.in w Grecji, Danii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Polsce, Rosji, Republice Mołdowy, Niemczech, Górze Athos i Rumunii, mając na koncie występy na ważnych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Członkowie zespołu co roku biorą udział w uroczystościach patronalnych w klasztorach na Górze Athos, a także w licznych międzynarodowych sympozjach, na których przybliżają piękno, złożoność i głębię monodii bizantyńskiej.
Pod bezpośrednim kierownictwem Mistrza Lykourgosa Angelopoulosa, Archona Precentora Archidiecezji Konstantynopola i nauczyciela Państwowego Konserwatorium w Atenach, Chór Byzantion nagrał do tej pory 10 albumów audio.
Obecnym kierownikiem Chóru Byzantion jest Adrian Sîrbu.
Nieszpory na święto Zaśnięcia NMP
5 sierpnia 2023 | 20:30
Bazylika Trójcy Świętej
Capella Sanctæ Crucis
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

fot. David Mariano
Capella Sanctæ Crucis to zespół założony w 2012 roku przez Tiago Simasa Freire’a jako swoiste laboratorium do badania i interpretacji portugalskiej polifonii. Od początku działalności stanowi ważną część multidyscyplinarnych prac badawczych, we współpracy m.in. z Centrum Studiów Klasycznych i Humanistycznych Uniwersytetu Coimbra (Portugalia), Superior Conservatory of Lyon i University of Saint-Etienne (Francja).
Nazwę Capella Sanctæ Crucis zawdzięcza kaplicy klasztoru Santa Cruz de Coimbra, skąd pochodzą XVI- i XVII-wieczne rękopisy muzyczne stanowiące źródło repertuaru zespołu i przedmiot badań nad pochodzeniem portugalskiej muzyki barokowej w kontekście iberyjskim i europejskim. Zespół skupia muzyków, którzy ukończyli czołowe europejskie ośrodki studiów nad dawnym repertuarem.
Od momentu powstania Capella Sanctæ Crucis intensywnie koncertuje w całej Europie i gości na wielu festiwalach, m.in. we Francji, w Portugalii, we Włoszech i na Łotwie.
W 2017 roku nakładem renomowanej wytwórni Harmonia Mundi ukazała się pierwsza płyta zespołu – Zuguambé. W 2018 Capella Sanctæ Crucis odbyła rezydencję w Royaumont Foundation i Sainte-Croix Centre w Drôme, przy wsparciu francuskiego Ministerstwa Kultury.
W 2019 roku ukazał się kolejny album zespołu – Requiem de Coimbra.
Viva Agostino!Nieszpory o św. Augustynie ze źródeł klasztoru Santa Cruz w Coimbrze
3 sierpnia 2023 | 20:30
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie
fot. David Mariano
Catalina Vicens
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

fot. Mirosław Chudy
Catalina Vicens – zaliczana do grona najciekawszych instrumentalistów w dziedzinie muzyki dawnej. Jej podejście do wykonawstwa opartego na wiedzy historycznej oraz badaniach muzykologicznych sprawiły, że stała się jednym z najbardziej wszechstronnych artystów i nauczycieli gry na dawnych instrumentach klawiszowych.
Catalina Vicens, pochodząca z Chile, swoją międzynarodową karierę rozpoczęła w młodym wieku. Mając zaledwie 20 lat, grała już w głównych salach koncertowych w ponad dziesięciu krajach Ameryki Północnej i Południowej. Studiowała fortepian współczesny w Instituto de Música de la P. Universidad Católica de Chile oraz klawesyn i średniowieczne instrumenty klawiszowe w Curtis Institute of Music w Filadelfii, w Musikhochschule Freiburg i Schola Cantorum Basiliensis.
Pracuje jako nauczyciel i badacz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, prowadzi także zajęcia i kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych, m.in w Oberlin Conservatory (USA), Longy School of Music Cambridge, Flint Antique Harpsichords Collection (USA), Horniman Museum (Wielka Brytania), Universität der Künste Berlin i Folkwang Universität der Künste Essen (Niemcy). Regularnie wykłada w Akademii Muzyki Dawnej w Lunenburgu (Kanada), na Kursie Muzyki Dawnej w Burg Fürsteneck oraz Międzynarodowym Festiwalu Organów Portatywnych (Niemcy), którego kuratorem jest od 2011 roku. Zasiada także w jury wielu konkursów, m.in: Jurow International Harpsichord Competition, Mechelen Harpsichord Competition, Dulwich Historical Keyboard Competition oraz Konkursu Klawesynowego Wanda Landowska in memoriam w Poznaniu.
Vicens regularnie występuje i nagrywa z zespołami muzyki średniowiecznej, renesansowej, barokowej i współczesnej w Europie i Ameryce Północnej. W 2013 roku założyła zespół Servir Antico, z którym prezentuje słuchaczom mniej znany repertuar i dziedzictwo intelektualne okresu humanistycznego (XIII-XVI w.).
Znana jest również ze współpracy z wyspecjalizowanymi budowniczymi instrumentów przy konstruowaniu prototypów opartych na źródłach historycznych. Inspiruje współczesnych kompozytorów do wykorzystywania instrumentów historycznych i dawania im nowego życia.
An Old Hall VespersChorał i motety średniowiecznej Anglii oraz isalndzkie antyfony i psalmy
6 sierpnia 2023 | 20:30
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie
fot. Mirosław Chudy
Catalina Vicens na Musica Divina
Anna-Liisa Eller
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Artyści

fot. Rene Jakobson
Anna-Liisa Eller jest estońską wirtuozką kannelu (estońskiego instrumentu tradycyjnego zbliżonego do cytry) i nauczycielką gry na tym instrumencie. W pracy artystycznej koncentruje się głównie na muzyce dawnej i twórczości współczesnej.
Anna-Liisa ukończyła z wyróżnieniem Estońską Akademię Muzyki i Teatru w 2014 roku pod kierunkiem prof. Kristi Mühling. W roku 2013 studiowała w Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon (prof. Yves Rechsteiner) oraz w 2013-2014 w Staatliche Hochschule fur Musik w Trossingen (prof. Rolf Lislevand). W latach 2016-2022 kontynuowała studia doktoranckie w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru (prof. Toomas Siitan i prof. Imbi Tarum). Jest zapraszana na największe festiwale muzyki dawnej we Francji, Belgii, Austrii, we Włoszech.
Ściśle współpracuje z kilkoma zespołami muzyki dawnej, takimi jak Supersonus (w 2019 roku ukazała się debiutancka płyta Resonances wydana przez ECM Records), The Bright Future Ensemble, Vox Clamantis, Floridante i in. W 2021 roku solowa płyta Anny-Liisy Strings Attached: The Voice of Kannel została wydana przez Harmonia Mundi, zebrała wiele pozytywnych recenzji w międzynarodowej prasie muzycznej, zdobyła nagrodę estońskiego albumu muzyki klasycznej roku 2021 oraz doroczną nagrodę Estonian Culture Endowment w 2021 roku.
Dźwięki niebios
4 sierpnia 2023 | 20:30
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
fot. Rene Jakobson
Carine Tinney
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Carine Tinney

Carine Tinney – sopran o szkocko-maltańskich korzeniach. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach i fortepianie w Douglas Academy Music School w Milngavie (Szkocja). Studiowała w Edinburgh Napier University pod okiem Andrew Doiga i Paula Keohone’a, gdzie za śpiew solowy otrzymała nagrodę im. Harolda Graya. Po przeprowadzce do Niemiec w 2011 r. kontynuowała naukę w Hochschule für Musik Detmold, gdzie uzyskała stopień podwójnego magistra w dziedzinie liryki wokalnej i opery, kształcąc się pod kierunkiem Gerhild Romberger i Manuela Lange.
Przebywając w Niemczech, Carine Tinney występowała jako solistka współpracując z uznanymi dyrygentami m.in.: Helmuthem Rillingiem, Hansem-Christophem Rademannem, Jeannette Sorrell i Jonathanem Cohenem. Do najważniejszych w jej dotychczasowej karierze koncertów zaliczyć można: II Symfonię G. Mahlera w Filharmonii Berlińskiej (Niemcy), Pasję wg św. Mateusza J.S. Bacha w Centennial Hall (Rock Island, USA), Mesjasza G.F. Händla z The St. Paul Chamber Orchestra (USA) i Mszę c-moll W.A. Mozarta w Kreuzkirche (Drezno, Niemcy). W 2018 debiutowała na Festiwalu Händla w Halle (Niemcy) występując z orkiestrą Camerata Bern pod kierunkiem Attilio Cremonesiego. Wystąpiła także w operze Are these waves szkockiej kompozytorki Jane Dickson w La Monnaie (Belgia).
Carine Tinney pasjonując się również liryką wokalną, wykonywała recitale pieśni w Szkocji, Niemczech, Hiszpanii i Ameryce. W tej dziedzinie także wygrała międzynarodowe konkursy wokalne w Hugo-Wolf Academy (Stuttgart, Niemcy) i Alumni/ASTA. W 2017 r. otrzymała stypendium BECA Bach w Barcelonie, w ramach którego występowała wykonując rozmaite dzieła Bacha w sezonie 2017/2018.
W 2014 r. zagrała rolę Paminy w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta w Landestheater Detmold (Niemcy) i tytułową rolę w Cendrillonie J. Masseneta. W 2019 r. Carine debiutowała w Opera de Lille (Francja) w semi-operze H. Purcella Indian queen pod batutą Emmanuelle Haim.
Hear my prayer: A collection of prayers and psalms reflecting on old and new traditions.
Carine Tinney & Lukas Henning
1 października 2020
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny „Na Piasku”
Kolebka Josquina:
muzyka burgundzka w czasach młodości Josquina des Préz
3 sierpnia 2021
Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie
Marius Peterson
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Marius Peterson

Marius Peterson – estończyk od lat eksplorujący twórczo tradycję polską. Współzałożyciel Theatrum (1994), aktor, reżyser, autor scenografii, oprawy muzycznej spektakli, grafik. Jako śpiewak od 1987 roku współpracuje z estońskim zespołem Linnamuusikud. W dramatach liturgicznych Scholi Teatru Wiejskiego Węgajty (Polska) odtwarza rolę Jezusa w Ludus Passionis i Dariusza w Ludus Danielis. Od 2008 roku jest członkiem belgijskiego zespołu Graindelavoix. Od 2014 roku śpiewa z polskim zespołem Jerycho. Współpracuje z estońskimi zespołami Vox Clamantis i Heinavanker. Wraz z różnymi zespołami dał setki koncertów w Europie, Rosji, USA, Kanadzie, Brazylii, Australii, Japonii oraz uczestniczył w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu. Od 2005 prowadzi audycje autorskie na antenie Radia Klassika (Klassikaraadio) Estońskiej Rozgłośni Radiowej i Telewizyjnej.
Od lat organizuje polskie i francuskie wydarzenia teatralne, muzyczne i kinowe w Estonii. Tłumaczy z języka francuskiego i polskiego na estoński. Uhonorowany licznymi nagrodami m. in: Estońska Nagroda Państwowa w Dziedzinie Kultury (2015), Nagroda Prezydenta Republiki Estońskiej Młody Twórca (2009), Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2009), Estońska Nagroda Teatralna za najlepszą rolę męską (2008), Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2005).
Tenebrae factae sunt. Pasyjne oficjum Wschodu i Zachodu
Marcin Abijski, Marius Peterson, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
6 sierpnia 2022
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie
Nutu laulud –
Lamentacje
3 sierpnia 2022
Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie
Psalmy Pokutne
Orlando di Lasso
8 sierpnia 2019
Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie
Bogarodzica – Theotokos
9 sierpnia 2018
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie
Maria Christina Kiehr
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Maria Christina Kiehr

Dzięki magicznemu sposobowi, w jaki Maria Cristina Kiehr uległa urokowi wokalnego repertuaru muzyki renesansu i wczesnego baroku, pełną pasji naukę gry na skrzypcach zamieniła na śpiew.
Urodzona w Tandil, dwa lata studiowała w Buenos Aires po czym udała się do Schola Cantorum Basilensis, mekki wybranego przez siebie repertuaru. Tam, pod okiem swojego mistrza René Jacobsa, zdobyła podstawową wiedzę niezbędną do poświęcenia się muzyce.
Maria Cristina współpracowała ze światowej klasy wykonawcami, z których wielu jest dziś uważanych za pionierów w dziedzinie muzyki dawnej, m.in. Nikolaus Harnoncourt, René Jacobs, Frans Brüggen, Chiara Banchini, Philippe Herreweghe, Jordi Savall, Christophe Coin.
Jednocześnie, jako współzałożycielka Daedalus Ensemble, kwartetu wokalnego La Colombina i zespołu Concerto Soave z Jean-Marcem Aymes’em, Maria Cristina ugruntowała swoją artystyczną tożsamość, co pozwoliło jej również odkrywać inne muzyczne horyzonty. Dokonała prawykonania nowych kompozycji, z których część została jej zadedykowana, a obecnie pracuje nad nowymi projektami muzycznymi z vihuelistą Arielem Abramovichem oraz gitarzystami Pablo Márquezem i Krishnasolem Jimenézem Moreno.
Lamentazioni per la Settimana Santa
4 sierpnia 2022
Bazylika św. Floriana w Krakowie
W boskiej komnacie –
Josquin w tabulaturach, na głosy i instrument
5 sierpnia 2021
Kościół Rektoralny pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie
Lukas Henning
- Strona Główna
- Archiwum wg kategorii "Artyści"
Lukas Henning

Lukas Henning studiował pod kierunkiem Hopkinsona Smitha w Schola Cantorum Bsiliensis, wiodącym ośrodku kształcenia i nauki w dziedzinie historycznie poinformowanego wykonawstwa muzyki dawnej, gdzie w 2016 r. otrzymał stopień magistra sztuki.
Jako lutnista i teorbista występował z wieloma uznanymi artystami m.in.: Graindelavoix i Solazzo Ensemble, koncertuje również jako solista. Jego debiutancka płyta Bella Incognita – The Imagination of Marco dall’Aquila (Glossa 2019) zdobywa uznanie krytyków.
W 2017 r. rozpoczął me:mo – serię esejów wideo o muzyce i historii sztuki, której celem jest przedstawienie muzyki w jej kontekście kulturowym, umożliwiając wgląd w jej przeszłość i teraźniejszość.
Hear my prayerA collection of prayers and psalms reflecting on old and new traditions.
Carine Tinney & Lukas Henning
1 października 2020
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny „Na Piasku”
Kolebka Josquina –muzyka burgundzka w czasach młodości Josquina des Préz
3 sierpnia 2021
Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie