Koncert odwołany.

English Motets


Renesans to czas rozkwitu kompozycji muzycznych, ale również czas burzliwych przemian, napędzanych podziałami religijnymi. Koncert wypełni muzyka napisana przez niektórych mistrzów angielskiego renesansu w okresie dwustu lat, obejmującym skomponowane w ornamentalnym stylu utwory o średniowiecznym brzmieniu Plummera, misternie tkane polifoniczne dzieła Tallisa i Shepparda, i pełna wdzięku prostota Tomkinsa i White’a.
Wszyscy ci kompozytorzy byli zobowiązani do tworzenia w stylu właściwym swojej epoce, która była zarazem jednym z najbardziej burzliwych okresów w angielskiej historii. Przepych form nabożeństw katolickich wymagał odpowiednio wyszukanego charakteru muzyki, z łacińskimi tekstami i bogatymi brzmieniami. Protestanci odrzucili tę “wystawność” i tak, jak białe były ściany w świątyniach, tak samo “oczyszczona” była muzyka, co wymagało od kompozytorów opracowania angielskiego tekstu tak prosto, jak to tylko możliwe, aby każda sylaba była wyraźnie słyszana przez zgromadzenie. Potem, za panowania królowej Elżbiety I, nastąpiło coś w rodzaju swobodnej prostoty, kompromisu, w którym ideał stanowiły zarówno wyraźnie słyszalne słowa, jak i zajmująca muzyka.
W programie koncertu szczególnie bogato reprezentowana jest twórczość Thomasa Tallisa i Williama Byrda, co odzwierciedla ich rangę jako przedstawicieli swojej epoki oraz pozwala dostrzec wszechstronność i uniwersalność ich muzyki.
Niesamowita produktywność kompozytorów epoki renesansu, w połączeniu z pojawieniem się drukowanych nut, zaowocowały bogactwem dostępnego dziś materiału. The Gesualdo Six zaprezentuje zaledwie jego niewielki wycinek, a wybranie utworów stanowiących reprezentację „Angielskich Motetów” nie było łatwym przedsięwzięciem. Niemniej wykonują te kompozycje z radością i świeżością, ponieważ jest to muzyka, przy której dorastali i dojrzewali jako artyści.