Strona Artysty

Strona Artysty

Ensemble Profeti della Quinta został założony w Galilei w Izraelu przez śpiewaka (bas) i klawesynistę Elama Rotema. Zespół obecnie ma swoją siedzibę w Bazylei (Szwajcaria), gdzie jego członkowie odbyli studia w Schola Cantorum Basiliensis (światowym centrum badań nad muzyką dawną). Koncentrując się na repertuarze z XVI i początku XVII wieku, zespół dąży do tworzenia angażujących i wyrazistych programów dla współczesnej publiczności, biorąc jednocześnie pod uwagę praktyki wykonawcze epoki. Istotną częścią działalności Profeti della Quinta jest badanie i wykonywanie dzieł dotąd pomijanych, jak np. Hashirim asher li’Shlomo Salomone Rossiego (1623) – pierwszego utworu polifonicznego opublikowanego w języku hebrajskim.

W 2011 roku zespół wygrał York Early Music Young Artists Competition i od tego czasu występował w Europie, Izraelu, Ameryce Północnej, Chinach i Japonii. Koncertował na znanych festiwalach i w prestiżowych miejscach, takich jak Oude Muziek Festival Utrecht, Beethovenfest Bonn, London Festival of Baroque Music, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy sala koncertowa w Szanghaju.

Nagrania CD zespołu są ciepło przyjmowane zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Są to między innymi nagrania poświęcone muzyce Salomone Rossiego (dwie płyty), Luzzasco Luzzaschiego, Orlando di Lasso, Claudio Monteverdiego, anonimowego kompozytora Carlo G., Phillipe Verdelota i innych. Profeti della Quinta pojawił się również w filmie dokumentalnym Hebreo: The Search for Salomone Rossi Josepha Rochlitza, nakręconym w Mantui we Włoszech. Zespół prawykonał i nagrał dwa duże dzieła skomponowane specjalnie dla niego przez Elama Rotema: dramat biblijny Józef i jego bracia oraz zbiór motetów Quia amore langueo. Oba utwory wykorzystują biblijne teksty hebrajskie i zostały skomponowane w stylu wczesnego baroku włoskiego.