Festiwal społeczny –

zostań Patronem Musica Divina


Musica Divina to wydarzenie, w którym niepodzielnie rządzi autentyczność, jakość wykonawstwa, piękno wartościowej muzyki i profesjonalna organizacja. Chcemy, żeby tak pozostało, dlatego zdecydowaliśmy się tworzyć nasz festiwal społecznie. Co to konkretnie oznacza?

Dzięki akcji #festiwalspołeczny, Musica Divina ma szansę stać się pierwszym w Polsce wydarzeniem finansowanym z regularnych wpłat Patronów tworzonym dla szerokiej społeczności. To bardzo ambitny cel, którego z pewnością nie osiągniemy bez wsparcia sporego grona osób wrażliwych na rolę kultury wysokiej w naszej codzienności. Tym bardziej, że w myśl idei popularyzacji i likwidowania barier, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest i zawsze pozostanie darmowy.

Jest z nami

70

Patronów, którzy przekazują nam 3195 zł miesięcznie.

dołącz do społeczności

Jest z nami

70

Patronów, którzy przekazują nam 3195 zł miesięcznie.

dołącz do społeczności

Skąd wiemy, że to ma sens?


Co roku widzimy jak dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas koncerty. Mimo dużego zagęszczenia w kalendarzu kulturalnym Krakowa, każdego roku odwiedza nas kilka tysięcy osób, a kościoły dosłownie pękają w szwach. Nie stać nas na drogą reklamę w telewizji czy na billboardach, a jednak ten pomysł działa! – znakomita publiczność zjawia się licznie i – co najważniejsze – chce do nas wracać. Dostajemy mnóstwo wiadomości i przeprowadzamy setki rozmów potwierdzających, że Musica Divina jest nie tylko naszą prywatną pasją, ale przede wszystkim rozpoznawalnym i ważnym wydarzeniem dla publiczności.

Dlaczego prosimy o wsparcie społeczne zamiast ubiegać się o granty publiczne?


Rokrocznie składamy kilkanaście wniosków o granty ministerialne, samorządowe, korporacyjne i inne. Mimo, że Festiwal się rozwija pod wieloma względami, zdobycie środków publicznych na jego kontynuację staje się dla nas niewykonalne.

Przekonaliśmy się, że mecenat państwowy lub samorządowy jest obarczony ogromnym ryzykiem, niestałością i nie gwarantuje Musica Divina przyszłości. Wymusza nie tylko ogromną dodatkową pracę, ale przede wszystkim nakłada na nas szereg ograniczeń programowych (np. w zapraszaniu artystów zza granicy). Rozdzielaniem publicznych pieniędzy rządzą coraz mniej przejrzyste reguły, a system nie premiuje jakości i wartości, na których nam zależy. Dodatkowo, sposób współpracy między grantodawcą a organizatorem powoduje szereg utrudnień finansowych, logistycznych i wizerunkowych, które z czasem negatywnie odbijają się na jakości wydarzenia i osłabiają motywację do jego tworzenia. Bo jak możemy zachować twarz wobec znakomitych artystów, jeśli z powodów od nas niezależnych, jesteśmy w stanie zapłacić za ich pracę dopiero na długo po zakończeniu festiwalu?

To tylko część całej listy podobnych problemów. Więcej o powodach, dla których chcemy zrezygnować z dotychczasowej formy finansowania Musica Divina opowiadał Łukasz Serwiński w szczerej rozmowie z Tomaszem Samołykiem.

Dzięki regularnemu wsparciu wrażliwych na piękno osób możemy sprawić, by festiwal Musica Divina stał się wspólnym dziełem jego organizatorów i mecenasów, a dzięki temu stopniowo uniezależnił się od niepewności mecenatu publicznego. I przede wszystkim, by jak najdłużej służył wszystkim tym, którzy poszukują sacrum i kontemplacji w autentycznej i świetnie wykonanej muzyce, tym którzy chcą odkrywać piękno dawnych, nieznanych i nowych kompozycji sakralnych, a także tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na bywanie na biletowanych koncertach najlepszych wykonawców.

Postawienie festiwalu Musica Divina na społecznych podstawach to cel ambitny i długodystansowy, ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania.

Zatem, czy to dobry moment by zaprosić Cię do grona współorganizatorów Musica Divina? Czy chcesz współdecydować o programie festiwalu i mieć realny wpływ na jego przyszłość? Czy chcesz sprawić, aby Musica Divina, jako pierwszy festiwal w Polsce, stał się całkowicie niezależny od mecenatu publicznego przecierając szlak dla innych ambitnych inicjatyw?

Jeśli tak, to z całego serca prosimy – zostań Patronem Musica Divina – wspieraj festiwal regularnie i osiągnij razem z nami coś, co nie udało się jeszcze nikomu!

Aby dołączyć do społeczności Patronów skorzystaj z poniższego formularza wpłaty cyklicznej. Jeśli to nie jest dobry moment by poprosić Cię o regularne wsparcie, możesz również wesprzeć organizację Musica Divina jednorazowo.

Jak możesz zostać Patronem?

Wybierz kwotę, którą miesięcznie możesz i chcesz nas wesprzeć. Za każdą z nich podziękujemy Ci w specjalny sposób.

Swoją cykliczną darowiznę możesz ustanowić na dwa sposoby:

Skorzystaj z formularza wpłaty cyklicznej z karty, wpisując wybraną przez siebie kwotę.

Pamiętaj, że z rozwijanej listy w formularzu możesz wybrać dzień miesiąca, w którym będziesz nam przekazywać darowiznę. Cykliczną płatność z karty możesz w każdej chwili anulować, kontaktując się z nami.

Formularz wpłaty

 

 

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

Jeśli wolisz tradycyjny sposób, wpłaty możesz dokonać również za pomocą swojej bankowości elektronicznej, ustawiając polecenie przelewu stałego.

Numer konta: 68 1140 2004 0000 3802 7727 9455

Tytuł przelewu: Darowizna na festiwal Musica Divina

1. Dlaczego miesięczna kwota wsparcia i ilość Patronów, które widzę na stronie, różnią się od liczb na profilu festiwalu Musica Divina w serwisie Patronite?

Patronite uwzględnia jedynie kwoty wpłacane poprzez ten właśnie serwis. Na stronie www.festiwalspoleczny.pl podana jest kwota miesięcznych wpłat ze wszystkich źródeł: serwisu Patronite, formularza płatności cyklicznych na niniejszej stronie oraz zleceń stałych na rzecz festiwalu.

2. Czy wsparcie finansowe to jedyny sposób, aby pomóc?

W ramach festiwalu Musica Divina chętnie nawiązujemy partnerstwa oraz organizujemy festiwalowy wolontariat. Jeśli chcesz wesprzeć nas swoją wiedzą i umiejętnościami koniecznie napisz do nas na festiwal@musicadivina.pl.

3. Czy darowizny przekazywane na festiwal mogę odpisać od podatku?

Oczywiście! Festiwal organizujemy w ramach naszej działalności statutowej, a darowizny na działalność statutową według prawa można odpisać od podatku. Jeśli zechcesz, na koniec roku, drogą mailową wyślemy Ci podsumowanie kwot przekazanych nam na festiwal.

4. Nie mogę dłużej wspierać Festiwalu regularnymi wpłatami. Jak zrezygnować ze wsparcia?

W każdej chwili możesz zrezygnować z regularnego wsparcia. Jeśli dokonałeś wpłaty cyklicznej kartą poprzez formularz wpłaty na www.festiwalspoleczny.pl, napisz do nas na festiwal@musicadivina.pl, a my anulujemy Twoją subskrypcję. Jeśli wpłacasz poprzez polecenie zapłaty, musisz anulować zlecenie samodzielnie w swojej bankowości elektronicznej.

5. Nie udało mi się ustanowić płatności cyklicznej poprzez formularz. Co mogę zrobić?

Niestety zdarza się, że niektóre banki mają kłopoty techniczne z autoryzacją płatności cyklicznych z karty. Możesz spróbować ponowić płatność, jeśli znowu się nie uda, skontaktować się ze swoim bankiem. Innym sposobem jest ustanowienie płatności cyklicznej w swojej bankowości elektronicznej na dane:

Numer konta: 68 1140 2004 0000 3802 7727 9455
Odbiorca: Fundacja inCanto
Tytuł przelewu: Darowizna na festiwal Musica Divina

Zlecając przelew stały nie zapomnij przesłać nam swojego adresu e-mail, abyśmy mogli Cię informować o działaniach dla Patronów!

6. Mam inne pytanie niż powyższe, jak mogę uzyskać na nie odpowiedź?

Napisz do nas na festiwal@musicadivina.pl. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania!

Etapy naszej drogi do niezależności festiwalu Musica Divina.


Aktualne miesięczne wsparcie Patronów wynosi 3195 zł.

Etap I  1000 zł / miesiąc

To kwota, która ułatwi nam realizację kolejnych etapów. Uwolni zasoby potrzebne, by rozbudować fundraising i promocję oraz skutecznie dotrzeć do publiczności zachęcając ją do wsparcia wydarzenia. Dzięki tej kwocie aż 3 wolontariuszy dostanie narzędzia, by zaangażować się w regularną działalność na rzecz festiwalu.


Etap II  5000 zł / miesiąc

Właśnie sfinansowaliśmy koszt zatrudnienia jednej osoby, która przez okrągły rok będzie mogła poświęcić się etatowej pracy przy festiwalu. To także 60 000 zł mniej do zdobycia z publicznych grantów! Czyli mniej więcej dwukrotność kwoty, której zazwyczaj brakowało festiwalowi do zamknięcia „na zero” rocznego budżetu. Jeszcze nie jesteśmy wolni, ale jesteśmy dużo bardziej bezpieczni!


Etap III  10 000 zł / miesiąc

Jeden z sześciu festiwalowych koncertów może od tej pory być zrealizowany w sposób wolny! Co więcej – o wyborze artystów zadecydują patroni – to będzie Wasz koncert na Musica Divina!


Etap IV  20 000 zł / miesiąc

Ponad połowa budżetu Musica Divina pochodzi ze wsparcia Patronów! Możemy poczuć się bardzo bezpieczni i zrezygnować z ogromnej części pracy nad pozyskiwaniem publicznych dotacji. Już 3 z sześciu koncertów realizujemy w porozumieniu z Patronami!


Etap V  30 000 zł / miesiąc

Festiwal Musica Divina jest nasz i tylko nasz! W wolny i stabilny sposób rozwijamy naszą festiwalową przyszłość. Wspólne decydujemy o programie i możemy być pewni, że żadne zawirowania w życiu publicznym nie położą się cieniem na kontynuacji Musica Divina. Jesteśmy profesjonalni i ciągle podnosimy jakość koncertów. Nadal szukamy mecenasów prywatnych, ale nie musimy aplikować o wsparcie publiczne. Zrealizowaliśmy coś niewiarygodnego i inspirujemy innych do pójścia naszą drogą!