Miejsce koncertu


Kościół oo. Dominikanów


ul. Dominikańska 15
Rzeszów


Data koncertu


14 lipca, 2018Msza święta 18:00Koncert 19:00


wstęp wolny

Dźwiękowe ikony zespołu Linnamuusikud


Zespół Linnamuusikud ma w Polsce wielu sympatyków – w liczbach bezwzględnych pewnie więcej niż we własnej ojczyźnie. Blisko dekadę temu zbudowali sobie u nas rzeszę wiernych fanów dając niezapomniane koncerty, które na długie lata rozpaliły wyobraźnię polskich artystów zajmujących się muzyką sakralną i ludową. Udowodnili, że „na ludowo” nie oznacza przaśnie i bez muzycznej jakości, że „ludowizna” może posługiwać się takim samym warsztatem jak sztuka wysoka. Muzycy Linnamuusikud rozszerzyli nasze pojmowanie muzyki sakralnej, oczarowali niezwykłym duchem i niepodrabialnym nordyckim klimatem. Porwali nas w podróż poza nasze zachodnie wzorce i wyobrażenia do krainy piękna nieskażonego zapożyczeniami i muzycznymi frazesami.

Przez ostatnie lata musieliśmy żyć wspomnieniami, ponieważ zespół zawiesił działalność. Aż przyszedł rok 2017 z krakowskim Festiwalem Muzyki Niezwykłej oraz Festiwalem Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu i historia zespołu mogła dopisać kolejny rozdział. Te dwa ubiegłoroczne koncerty Linnamuusikud w Polsce były nie tylko podróżą sentymentalną, ale przede wszystkim dowodem, że zespół ma się świetnie i wciąż potrafi zaskakiwać i zachwycać.

Cieszymy się, że możemy w tym roku dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju Linnamuusikud organizując kolejny jego koncert w Polsce. W programie znajdą się estońskie pieśni runiczne i estoński chorał ludowy oraz fragmenty mszy Guilliauma de Machaut i Adriana Willaerta.

Patronatem honorowym objął koncert Prezydent Miasta Rzeszowa, a patronami medialnymi są TVP Rzeszów, Radio Via i Dominikanie.pl.

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

logo Kultura w Rzeszowie