Anna-Liisa Eller

Anna-Liisa Eller

fot. Rene Jakobson

Anna-Liisa Eller jest estońską wirtuozką kannelu (estońskiego instrumentu tradycyjnego zbliżonego do cytry) i nauczycielką gry na tym instrumencie. W pracy artystycznej koncentruje się głównie na muzyce dawnej i twórczości współczesnej.
Anna-Liisa ukończyła z wyróżnieniem Estońską Akademię Muzyki i Teatru w 2014 roku pod kierunkiem prof. Kristi Mühling. W roku 2013 studiowała w Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon (prof. Yves Rechsteiner) oraz w 2013-2014 w Staatliche Hochschule fur Musik w Trossingen (prof. Rolf Lislevand). W latach 2016-2022 kontynuowała studia doktoranckie w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru (prof. Toomas Siitan i prof. Imbi Tarum). Jest zapraszana na największe festiwale muzyki dawnej we Francji, Belgii, Austrii, we Włoszech.
Ściśle współpracuje z kilkoma zespołami muzyki dawnej, takimi jak Supersonus (w 2019 roku ukazała się debiutancka płyta Resonances wydana przez ECM Records), The Bright Future Ensemble, Vox Clamantis, Floridante i in. W 2021 roku solowa płyta Anny-Liisy Strings Attached: The Voice of Kannel została wydana przez Harmonia Mundi, zebrała wiele pozytywnych recenzji w międzynarodowej prasie muzycznej, zdobyła nagrodę estońskiego albumu muzyki klasycznej roku 2021 oraz doroczną nagrodę Estonian Culture Endowment w 2021 roku.