Capella Sanctæ Crucis

Capella Sanctæ Crucis

fot. David Mariano

Capella Sanctæ Crucis to zespół założony w 2012 roku przez Tiago Simasa Freire’a jako swoiste laboratorium do badania i interpretacji portugalskiej polifonii. Od początku działalności stanowi ważną część multidyscyplinarnych prac badawczych, we współpracy m.in. z Centrum Studiów Klasycznych i Humanistycznych Uniwersytetu Coimbra (Portugalia), Superior Conservatory of Lyon i University of Saint-Etienne (Francja).

Nazwę Capella Sanctæ Crucis zawdzięcza kaplicy klasztoru Santa Cruz de Coimbra, skąd pochodzą XVI- i XVII-wieczne rękopisy muzyczne stanowiące źródło repertuaru zespołu i przedmiot badań nad pochodzeniem portugalskiej muzyki barokowej w kontekście iberyjskim i europejskim. Zespół skupia muzyków, którzy ukończyli czołowe europejskie ośrodki studiów nad dawnym repertuarem.

Od momentu powstania Capella Sanctæ Crucis intensywnie koncertuje w całej Europie i gości na wielu festiwalach, m.in. we Francji, w Portugalii, we Włoszech i na Łotwie.

W 2017 roku nakładem renomowanej wytwórni Harmonia Mundi ukazała się pierwsza płyta zespołu – Zuguambé. W 2018 Capella Sanctæ Crucis odbyła rezydencję w Royaumont Foundation i Sainte-Croix Centre w Drôme, przy wsparciu francuskiego Ministerstwa Kultury.
W 2019 roku ukazał się kolejny album zespołu – Requiem de Coimbra.