Międzynarodowy zespół wokalny Domus Artis, założony w 2016 roku, tworzą absolwenci prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis, specjalizujący się w muzyce renesansu.
Praktykują historycznie ugruntowane podejście do wykonywanego repertuaru, co ma swój wyraz w stosowaniu oryginalnych form zapisu, renesansowej solmizacji, złożonych systemów intonacyjnych, zdobnictwa i improwizacji.
Od momentu powstania, zespół współpracuje z Johannesem Kellerem, specjalistą w dziedzinie historycznych instrumentów klawiszowych, i realizuje projekt badawczy «Studio31», który umożliwił intuicyjną integrację „wielotonowych” instrumentów klawiszowych w pracy nad włoską muzyką wokalną renesansu i wczesnego baroku oraz nagranie albumu Madrigali al tavolino, Multitonal madrigals by Michelangelo Rossi (Glossa/Schola Cantorum Basiliensis). W 2023 Domus Artis brał udział w nagraniu przykładów wokalnych do nowego krytycznego wydania traktatu Nicoli Vicentino L’antica musica ridotta alla moderna prattica (Rzym, 1555) – projekt «Vicentino31».
Wiosną 2024 roku Domus Artis wykonał Eurydykę Jacopo Periego, pierwszą w pełni zachowaną operę na świecie w spektaklu …und er schaute zurück., zorganizowanym przez MusikWerk Luzern.
W 2016 roku w ramach stypendium Fundacji Giorgio Cini w Wenecji pod okiem Dominique’a Visse i Kate van Orden zespół zgłębiał muzykę francuską XVI wieku, co zaowocowało nagrodami na II Międzynarodowym Konkursie Journées de musique ancienne w Paryżu w 2017 r. oraz w Biagio Marini Competition of Summer Academy Neuburg an der Donau w 2020 r.
Domus Artis na Musica Divina
Podczas snu nas osłaniaj…
6 sierpnia 2024
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie