Musica Divina 2019

Już po raz drugi Kraków będzie gościł grono znakomitych europejskich wykonawców kochających muzykę sakralną. Zabytkowe, uświęcone wielowiekową tradycją wnętrza kościołów wypełnią dźwięki kompozycji z różnych stron kontynentu, których wspólną inspiracją jest chęć wyrażenia tego, co wymyka się pełnemu poznaniu. Sacrum.
Festiwal Musica Divina stanowi próbę stworzenia przestrzeni dla prawdziwego doświadczenia spotkania z absolutem poprzez piękno w muzyce. Jako najważniejszy, flagowy projekt Fundacji inCantoLink zostanie otwarty w nowej karcie wyraża w pełni naszą myśl o muzyce rozumianej jako przestrzeń wyrażania najgłębszych emocji: od miłości po poczucie opuszczenia, od pasji po acedię, od uwielbienia po cierpienie. Te zaś emocje, wypowiedziane w kontekście sakralnym, podkreślone geniuszem autora i wykonawcy otwierają nas na coś więcej niż błahe wzruszenie – prowadzą nas do Spotkania, które przemienia.

Druga edycja Musica Divina przyniesie sześć koncertów dających znakomity obraz bogactwa sakralnego świata muzycznego. W tym roku po raz pierwszy usłyszymy zespoły specjalizujące się w muzyce baroku: Le Nuove Musiche ze Słowacji zaprezentuje repertuar twórców współczesnych Monteverdiemu, dziś już nieco zapomnianych. Natomiast Ensemble Barocum z wybitną sopranistką Stephanie True sięgnie po kantaty o tematyce starotestamentowej na sopran, skrzypce i basso continuo. Będzie to równocześnie koncert promujący najnowszą płytę zespołu, która już wkrótce ukaże się nakładem Fundacji inCanto.
Friman-Ambrosini-Vicens TRIO to jeden z nowszych projektów muzycznych Anny Marii Friman, znanej festiwalowej publiczności z zeszłorocznych koncertów Trio Mediaeval i Alternative History Quartet. Natomiast niecodziennej interpretacji klasyka polifonii renesansowej ‒ Orlando di Lasso możemy spodziewać się po belgijskiej grupie Graindelavoix – zrzeszającej śpiewaków wielu nacji i tradycji wokalnych.
Będziemy mieli również okazję zetknąć się z muzyką sięgającą w głąb nie tylko dawnych wieków ale bliską korzeni żywej, oryginalnej, „nieskażonej” tradycji w wykonaniu muzyków z Korsyki (Tavagna) oraz Rosji (Sirin).
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Artyści zaprezentują bogactwo modlitwy śpiewanej różnych epok i kultur – od średniowiecznej Ave Generosa Hildegardy z Bingen, poprzez klasyczne aranżacje Orlando di Lasso czy kompozytorów francuskiego baroku, aż po tradycję chrześcijańskiego wschodu.

Warto podkreślić, że wydarzenia w ramach Musica Divina są całkowicie nieodpłatne. W odróżnieniu od ubiegłego roku, dla większego komfortu publiczności festiwalu wprowadziliśmy system dystrybucji bezpłatnych wejściówek.

Wierzymy, że kolejna edycja festiwalu ponownie zostanie obdarzona dużym zaufaniem i życzliwością publiczności z całej Polski, a Musica Divina stanie się istotnym punktem w kalendarzu koncertowym wszystkich pasjonatów piękna wyrażonego w dźwiękach.

Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu.


Festiwal został objęty patronatemPrezydenta Rzeczypospolitej Polskiej